Teknoloji

Viking Rise – İnceleme: Bir Viking yolculuğu

 
Mobil oyun Viking Rise, IGG tarafından yayınlanan bu şehir kurma aksiyon rol yapma oyununda strateji unsurları içeriyor. Oyun aslında pek çok türü bir arada harmanlıyor ve bizlere zengin bir deneyim aktarmaya çalışıyor. Her zamanki gibi piyasada bu tarz birçok oyun olduğu için bu oyunu farklı kılan özelliklerinden bahsetmek istiyorum.
 
Vatanımızı terk etmek zorunda kaldığımız bir hikaye
 
 
 
Öncelikle oyun ilk etapta bize bir hikaye aktarıyor. Kendi topraklarımızı terk etmek zorunda kaldıktan sonra başka topraklara giderek oraları vatan edinmeye ve orada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Hayatta kalanlarla birlikte farklı bölgelere hatasız adımlar atıyor ve onları yuva yapmaya çalışıyoruz. Bunun için vatanımızı işgal eden, vatanımızı işgal eden düşmanları bu yeni vatanda misafir etmeye çalışıyoruz. Vatanımızı kurtarmaya çalışırken yaşadıklarımız hikaye kapsamında bizlere aktarılıyor ve bu hikaye burada bitmiyor. Oyunda her zaman çeşitli atılımlar yapıyoruz ve aslında başka köyleri işgal ederek bu hikayenin gidişatını görebiliyoruz.
 
Oyun kapsamlı bir içerik haritası içerir
 
 
 
Oyunda gerçek oyuncularla mücadele ederken bir yandan da kendi bölgemize hakim olmaya çalışıyoruz ve aslında bu hikayeyi ilerletmeye çalışıyoruz. Hem çevrimiçi hem de tek oyunculu unsurları barındıran taşınabilir oyunda geniş çaplı bir içerik haritasının bizleri beklediğini söyleyebilirim. Viking Rise’da yapabileceğimiz epeyce şey var ve kendimizi her zaman bir iyileştirme içinde bulabiliriz. Oyunda kendi bölgemizi yani köyümüzü inşa ederken bir yandan da kaynakları keşfedebiliyor, yeni bölgelere gerçek bir adım atabiliyor ve bu yeni bölgeleri kendi bünyemize dahil edebiliyoruz.
 
Köyleri işgal ederek kendimize bağlayabiliriz (hikaye kısmında)
 
 
 
Oyunun tek oyunculu kısmında yani hikaye kısmında farklı köyleri işgal edip bossları ortadan kaldırabileceğimiz bir yapı tarafımıza aktarılmış durumda. Burada farklı bossları ve düşman kümelerini yenerek bu köyleri ele geçirebiliyoruz ve köyleri ele geçirdikten sonra kendi bünyemize dahil edebiliyoruz. Yani işgal altındaki bu köyler aslında bize bağlı ve kendi komutanlarımızı atayarak bu bölgeleri kaynak olarak kullanabiliyoruz. Tabii bu köylerin de kendilerine ait çeşitli yapıları ve binaları var. Ayrıca bunları geliştirebilir ve daha fazla fayda için yükseltebiliriz.
 
Teknoloji ağacıyla birlikte yeni askerlerin kilidini açabiliriz
 
 
 
Oyunda kendi bölgemizi inşa edip geliştirirken bir yandan da tabii ki asker ve cephanemizi sıkı tutmamız gerekiyor. Oyunda bunu yapmak için bir teknoloji ağacımız var ve bu teknoloji ağacı ile yeni askerlerin kilidini açabilir ve daha güçlü askerlerle birlikte daha güçlü düşmanlarla karşılaşabiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi tek oyunculu kısım olan hikaye kısmında farklı köyleri işgal etmeye çalışıyoruz ve bu mekanlardaki patronları ve düşman kümelerini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Onları yenmek için elbette kendimize ait bir ordumuz olması gerekiyor ve aslında zorluk ilerlediğimiz her bölümde ve yendiğimiz her düşmanda artıyor. Bu durumda her zaman asker üretmemiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Ordu sayısını ne kadar arttırırsak o kadar çok köy ele geçirebilir ve düşmanları yok ederek bu bölgelerin hükümdarını savunmaya gelebiliriz.
 
Her komutanın kendi ordu kapasitesi vardır
 
 
 
İşgal ettiğimiz her bölge bize farklı avantajlar sağlıyor ve istersek asker kiralayıp sevkiyat yapabiliyoruz. Bu kapsamda ihtiyaç duyduğumuz kaynakları işgal ettiğimiz köylerden temin edebiliyoruz. Bu nedenle bu köyleri işgal etmek ve kendi bünyemize katmak çok değerlidir. Oyunda bunu yapabilmek için elbette kendi komutanlarımızı geliştirebiliyoruz ve aslında her komutanın kendi ordu büyüklüğü var. Bu ordu büyüklüğü sayesinde daha fazla asker toplayabiliyor ve daha fazla askerle sefere çıkabiliyoruz. Oyundaki bu sürenin boyutu aslında dikkat etmemiz gereken maddelerin tam ortasında yer alıyor. Sefer ne kadar büyük olursa, yanımıza o kadar çok asker alabiliriz, bu da gücümüzü artırır. Bu nedenle bu oyunda bir yandan kahramanlarımızı geliştirmek, diğer yandan da ordumuzu güçlendirmek için çeşitli saldırılar gerçekleştirebiliyoruz.
 
İlk etapta 3-4 saat oyunu kilitliyor diyebilirim. Bu nedenle, bu süreçte her zaman gelişmek ve daha fazla yeniliğin kilidini açmak istersiniz. Tabii 3-4 saatlik sekanstan sonra oyun biraz yavaşlayabilir ve artık binaların ve asker üretiminin daha da uzun sürdüğünü görebilirsiniz. Oyun ilk etapta tüm içeriği önümüze fırlatıyor ve biz de bu içeriği tüketmeye ve istismar etmeye başlıyoruz. Tükettikten sonra oyun monoton bir hal alabiliyor ancak bu tekdüzelik doğal olarak hikaye dizileriyle çeşitlendirilmeye çalışılıyor.
 
Grafikler ve animasyonlar çok tatmin edici
Öte yandan oyunun grafikleri de oldukça popüler ve ilgi çekici. Taşınabilir bir oyun olmasına rağmen hem animasyonlar hem de karakterlerin tasarımları ve görselleri net ve akıcı bir şekilde oyunda yer alıyor. Viking Rise’da dikkatimi çeken şeylerden biri de buydu. Taşınabilir oyuna kıyasla karakter çizimleri ve animasyonlar oyuna çok güzel bir şekilde uyarlanmış.
 
Ödeme seçenekleri, güç istikrarını biraz değiştirir
 
 
Elbette bu tarz oyunların arka planda da ödeme seçenekleri var ve bu oyunda da ödeme seçeneği bulunuyor. Ödeme seçenekleri ile birlikte daha güçlü karakterlerin kilidini açabilir ve bu karakterleri bünyenize dahil edebilirsiniz. Bu karakterleri geliştirerek ordunuzu genişletebilir ve bu bağlamda daha güçlü ordulara sahip olabilirsiniz. Elbette rastgele bir fiyat ödemeden oyunu oynayabiliyorsunuz ancak bir oyunda ödeme seçeneği varsa ödeyenler bu yapımda biraz daha güçlenebiliyor. Ancak bu oyunda fark ettiğim kadarıyla ödeyenler ile vermeyenler arasında uçurum yok. Bu yüzden stabil olduğunu düşünüyorum.
Oyunu yaklaşık 2-3 gündür deneyimledim ve ödeyen ile ödemeyen arasında pek bir fark olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bazı bölümlerde elbette kahramanların özelliklerinden dolayı para ödeyenlerin kazanması daha kolay olabiliyor. Ama bu konuda rastgele yapılacak bir şey yok. Çünkü geliştirici ekibin ve oyunun yapısı gereği bu formda karşımıza çıkıyor ve biz de bu oyunu bu şekilde deneyimlemeye çalışıyoruz. Aslında, bu tür oyunların hepsinde bu ödeme seçenekleri bulunur.
 
Kahramanlarımızın her birinin kendi becerileri vardır.
 
 
Viking Rise’da ise yukarıda da belirttiğim gibi kendimize ait çeşitli kahramanlarımız var ve bu kahramanları çeşitli “kahraman bölümleri” ile birlikte geliştirip seviyelerini yükseltebiliyoruz. Hem seviyeyi yükseltmek, hem el becerisi atamak hem de karakterin yıldızını yükseltmek oyunda yer alıyor. Bu nedenle kendi kahramanımızı üç farklı öğe ile yükseltebilir ve geliştirebiliriz. Oyunda kahramanları yükseltmek ve becerilerini artırmak çok önemlidir. Çünkü bir sefere çıktığımızda bu kahramanlar yeteneklerini kesinlikle düşman ordularına yansıtıyor ve bunu oyunda ağırlıklı olarak animasyonlarla görebiliyoruz. Yaratıcılık ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla hasar verebiliriz.
 
Oyundaki savaşların daha stratejik olmasını bekliyordum.
 
 
Elbette oyundaki savaş sekansları bire bir dövüş şeklinde değil, iki grubun bir araya gelip birbiriyle savaşması şeklinde karşımıza çıkıyor. Yani oyunda detaylı bir dövüş mekaniği yok, sadece o an iki kümenin birbiriyle savaştığını görebiliyorsunuz. Bu yüzden bu kısmın daha detaylı ve stratejik olmasını bekliyordum. Ancak geliştirici ekip bu konuda çok daha basit ve kolay bir formül benimsemiş.
 
Her yapıyı inşa etmek zaman alabilir
 
 
Oyunda kendi ordumuzu genişletirken diğer yandan çevreyi keşfederek çeşitli kaynaklar toplayabiliyoruz ve bu kaynaklar ile yeni yapılar inşa edip bu yapıları yükseltebiliyoruz. Elbette oyunda her binanın gelişmesi belirli bir süre alıyor ve ilk 5-6 seviyede hızlıca yükseltebiliyorsunuz. Daha sonraki süreçte, bu yükseltmeler daha uzun sürer ve saatler hatta günler alabilir. Bu nedenle oyunun başında daha fazla kalmanızı ve oyun üzerinde daha fazla zaman geçirmenizi gerektiren unsurlardan biri de bu. Tabi bu tesviye ve yapı parçalarını çeşitli ivmelerle birlikte bir anda bitirebiliyoruz ve elde ettiğimiz bu ivme paketleri ile birlikte rahatlıkla dava açabiliyoruz. Eğer bizde yoksa bu yapıların süresinin dolmasını bekliyoruz.
 
Genel prestiji ile bakacak olursak oyun bizlere hoş bir içerik aktarıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi hem arka plandaki hikaye hem de tek oyunculu ve çok oyunculu PVP kısmı oyuna aktarılmış ve oldukça keyifli bir şekilde beslenmiş. Elbette oyunda büyük bir harita var ve bu harita ile hem kendi köyümüzü geliştirmeye çalışıyoruz hem de bir yandan ordumuzu yükselterek diğer oyunculara karşı kendimizi güvende tutuyoruz. Tek oyunculu kısımda bir yandan diğer köyleri işgal etmeye çalışırken diğer yandan gerçek oyunculara karşı gücümüzü göstermeye çalışıyoruz. Öte yandan, kendimiz bir klana katılmak zorundayız.
 
Oyundaki klan sistemi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.
 
 
Bir klana katılırsak, gerçek benliklerimizi o klanın bölgesine ışınlayabilir ve orada daha korunaklı hale gelebiliriz. Oyunda çeşitli klan savaşları ve klanın çeşitli görevleri bulunuyor. Bu görevleri yaparak daha fazla kaynağa sahip olup kendi klanımızı geliştirebilir ve daha güçlü bir konuma gelebiliriz. Klanın içinde klana bağlı bir teknoloji ağacı var ve bu teknoloji ağacıyla birlikte yeni güçlerin kilidini açıp daha fazla güç elde edebiliyor ve diğer oyunculara karşı daha agresif olabiliyoruz. Klan içerisinde çeşitli bağışlar yaparak bu teknolojileri geliştirebilir ve istatistiksel olarak gücümüzü arttırabiliriz.
 
Akademi binası ile yeni teknolojilerin kilidini açabiliriz
 
 
Oyunda tabii ki klanın dışında kendimize ait bir teknoloji ağacımız da bulunuyor. Bunu akademi binasının içinden yapabiliriz. Akademi binası ne kadar yüksek olursa, o kadar çok teknolojinin kilidini açabilir ve yeni askerler üretebiliriz. Akademi binası oyunda çok değerlidir. Çünkü her teknoloji ile birlikte burada daha fazla avantaj sağlayabiliriz ve daha yüksek teknolojilerle daha güçlü ordulara sahip olabiliriz. Bu nedenle akademi kısmına ağırlık verip bu kısmı yükseltmeniz sizler için çok değerli.
Viking Rise’da akademi dışında diğer yapılar da oldukça önemli ve her yapı aslında size fayda sağlıyor. Yeniden inşa edebileceğiniz yapıların ortasında standart asker üretebileceğiniz piyade kulübesi, okçu asker yetiştirebileceğiniz okçu kulübesi, mızraklı asker üretebileceğiniz mızraklı kulübe ve daha fazlası bulunuyor. Bu asker yapımları dışında yukarıda da belirttiğim gibi yeni teknolojilerin kilidini açabileceğiniz bir akademi, yeni kahramanları çıkarmanız için ek bir bina ve daha fazlası oyun içerisinde bulunuyor.
 
 
Uzun soluklu bir deneyimi bizlere aktarmayı amaçlayan bu yapımı denemenizi tavsiye ederim. Elbette bu oyunları oynayanlar kendilerini direkt olarak oyuna adapte edebilir ve daha kolay bir deneyim elde edebilirler. Ancak bu tür oyunlardan uzak olanlar oyunun biraz karışık olduğunu görebilir ve hem günlük görevlerde hem de diğer görevlerde zorlanabilirler. Oyunun başında kolay bir formda karşımıza çıkıyor ve ilerleyen bölümlerde daha zor görevlerle oyunda yer almaya çalışıyoruz ve bu görevleri tamamladıkça yeni kaynakların ve eşyaların kilidini kendimiz açabiliyoruz.
Gece/gündüz döngüsü ve fon müziği temaya uygun
 
 
Öte yandan oyunda bir gece ve gündüz döngüsü var ve bu gündüz/gece döngüsü ile oyunun atmosferi bir anda değişebiliyor. Oyunun bu döngüye sahip olması güzel bir ek. Oyunu hem gece deneyimlemek hem de gündüz güneş ışığı ile oynamak bize eğlenceli bir sekans aktarıyor. Öte yandan oyunun fon müziği dikkatimi çeken unsurlardan biri. Arka planda çalan müzik de kulağa çok hoş geliyor ve bize o Viking temasını hissettiriyor. Bundan dolayı oyunun bu konuda çok güzel bir iş çıkardığını söyleyebilirim ve karşımıza oyunun atmosferine uygun müzikler çıkıyor.
 
Günlük görev sistemi ile çeşitli kaynaklar elde edebilirsiniz.
 
 
 
Öte yandan oyunun hem günlük hem de ana hikaye akışı ile birlikte karşımıza çıkan misyonları bulunuyor ve bu görevleri tamamladıkça yeni kaynaklar elde edebiliyoruz. Günlük görevleri tamamlamak bize farklı kaynaklar aktarabilir ve bu bağlamda gelişimimizi hızlandırabilir. Durum için günlük görevleri yapmak oldukça değerlidir. Her günlük görevi tamamladıkça yeni sandıklar açabilir ve son sandığı açarak şehrimizin gelişimine katkıda bulunabilecek daha fazla kaynağa sahip olabiliriz.
 
Haftalık ve aylık etkinlikler aracılığıyla yeni ödüllere erişimimiz var
 
 
Öte yandan oyun içerisinde günlük görevlerin yanı sıra haftalık ya da aylık olarak çeşitli aktiviteler bulunuyor ve bu aktiviteleri sadece siz ve klanınız ile yapabilirsiniz. Bazı aktiviteleri tamamlayabilmek için bir klana üye olmanız ve o klanda birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Ancak diğer aktiviteleri kendi başınıza yapabilir ve bu aktivitelere katılarak çeşitli ödüller kazanabilirsiniz. Bu olaylar elbette bizi oyunun içinde tutacak ve bize birçok ödül ve kaynak aktaracak unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.
 
Oynaması ücretsiz olan bu strateji tabanlı aksiyon rol yapma oyununda çeşitli içerikler deneyimleyebilir, kendi şehrimizi kurabilir, büyük bir ordu kurabilir ve diğer oyuncularla birlikte savaşabiliriz. Bu tarz oyunları seviyorsanız bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim ve boş zamanlarınızı bu oyun ile beraber geçirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bets10bycasino
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort