Yaşam

Dark Web’de Uyuşturucu Operasyonu: 288 Yakalandı!

Birçok yasa dışı işin döndüğü ve sadece belirli ağlar üzerinden devreye alınan internetin görünmez bölgesi olan dark web’e büyük bir operasyon düzenlendi. Europol (Avrupa Polis Teşkilatı)ABD Adalet Bakanlığı’nın ortaklığıyla yürütülen ‘SpecTor’ kod adlı operasyonda ise dark web üzerinden uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenilen 288 kişi yakalandı.

ABD, İngiltere, Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Brezilya ve İsviçre. 9 ülkede yapıldı Operasyonda yakalananların 155’i ABD’deydi. Operasyonda çok miktarda para ve uyuşturucu da ele geçirildi.

850 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Europol SpecTor’u çalıştırıyor 50,8 milyon euro, 850 kilo uyuşturucu ve 117 silah ele geçirildi. açıkladı. Tutuklanan kişilerin sadece tek bir yasa dışı pazarda değil, farklı yasa dışı pazarlarda da aktif olarak uyuşturucu ticareti yaptıkları da paylaşıldı.

Peki bu hangi pazardı?

Operasyonda hedeflenen pazar Tekel Pazarı idi. 2019’dan beri İşletme pazarında uyuşturucu ticareti vardı. Alman yetkililer, 2021 yılında sitenin altyapısını çökertmeyi başardı.

Tutuklananlar sadece şu 288 kişiyle sınırlı kalmayacak:

Europol, Tekel Piyasası’ndaki alıcıların isimlerine de el koyduklarını paylaştı. Bu sebeple tüm dünyada sitede faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir. “binlerce” kişinin daha yakalanabileceğiaçıkladı.

Yasadışı uyuşturucu ticaretine odaklanmaya devam eden Europol, Ocak 2021’de 500 bin kullanıcısı olan DarkMarket’i de çökertti. 150’den fazla satıcıyakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu