Haber

Barack Obama: İsrail’in Gazze kuşatması geri tepme riski taşıyor

Eski ABD Başkanı Barack Obama, İsrail-Filistin çatışmasını değerlendirdi.

Obama, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının ardından İsrail’in Gazze’yi kuşatması ve bombardımanının tepkiye yol açabileceğini söyledi.

Ne olabileceğine dair tahminlerini paylaşan Obama, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik uzun vadeli çabaların baltalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Obama, “İsrail’i desteklerken, Hamas’a karşı bu mücadeleyi nasıl yürüttüklerinin önemli olduğunu açıkça belirtmeliyiz.”söz konusu.

“İsrail’in insani maliyetleri göz ardı eden stratejisi geri tepebilir”

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in kendi vatandaşlarını koruma hakkına sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Dünya bölgedeki gelişmeleri yakından izliyor. İnsani maliyetleri göz ardı eden herhangi bir İsrail askeri stratejisi geri tepebilir.

“Binlerce Filistinli öldürüldü”

Amerikalı siyasetçi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında aralarında çocukların da bulunduğu binlerce Filistinlinin öldürüldüğünü, yüz binlerce kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

“İsrail’e verilen küresel desteği zayıflatabilir”

İsrail hükümetinin kuşatma altındaki sivil halka yiyecek, su ve elektriği kesme kararının insani krizi daha da kötüleştirdiğini anlatan Obama, şunları söyledi:

Bu, Filistinlilerin tutumlarını nesiller boyu daha da sertleştirebilir. İsrail’e verilen küresel desteği zayıflatabilir. İsrail’in düşmanlarının ekmeğine yağ sürebilir ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik uzun vadeli çabaları baltalayabilir.

“Herkes elinden geleni yapmalı”

Barack Obama, insanların acı çektiği son derece karmaşık bir durumla uğraşırken herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini vurguladı.

“Bu, antisemitizmin her türüne aktif olarak karşı çıkmak anlamına geliyor.”Obama şunları söyledi:

Bu, Müslüman anomalisini, Arap anomalisini ve Filistin anomalisini reddetmek anlamına gelir.

Bu, Gazze halkına karşı insanlık dışı dil kullanılmasına ve Filistinlilerin acılarının küçümsenmesine karşı önlem alınması anlamına geliyor.

sasonajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu